Kas yra mioinozitolis?
Mioinozitolis – viena iš inozitolio heksahidrolinių alkoholių atmainų. Inozitolis yra devynių galimų stereoizomerų, iš kurių gyvojoje ląstelėje yra tik viena forma – mioinozitolis. Jis veikia kaip insulino receptoriaus viduląstelinių signalų siųstuvas, dalyvauja lipolitiniame virškinime, cholesterolio kiekio kraujyje mažinime ir daugelyje kitų organizmo procesų.
Mioinozitolio ir jo darinių yra vaisiuose (ypač melionuose ir apelsinuose), ankštinėse daržovėse, grūduose ir riešutuose. Jo skonis dvigubai saldesnis nei sacharozės.
Augaluose inozitolio daugiausia yra fitino rūgštyje ir jos druskose – fitatuose. Jie yra fosfatų šaltinis dygstančioms sėkloms. Žmogaus organizmas blogai įsisavina fitino rūgštį, jei ji nėra iš anksto apdorota. Fitatai labai sumažina mineralų (kalcio, magnio, geležies, cinko) biologinį prieinamumą, todėl padidėja mineralų trūkumo rizika.
Mioinozitolis anksčiau buvo laikomas vienu iš B grupės vitaminų (vitaminu B8). Vėliau, nustačius, kad mioinozitolis sintetinamas inkstuose (sveiko žmogaus per dieną – keli gramai), jis nebebuvo laikomas vitaminu (nepakeičiama organinė maistinė medžiaga, kurios žmogaus organizmas nesintetina).
Vis dėlto, jei žmogaus inkstų veikla yra susilpnėjusi arba vyksta kiti procesai, dėl kurių sutrinka mioinozitolio sintezė, mioinozitolis gali būti laikomas vitaminu.
Mioinozitolis ir lytinė sistema
Mioinozitolis ir jo dariniai, reikalingi lytiniams hormonams gonadotropinui, liuteinizuojančiam ir folikulus stimuliuojančiam hormonams stimuliuoti, veikia lytinės sistemos veiklą.
Mioinozitolio poveikis jungiamajam audiniui yra labai svarbus sveikam embriono vystymuisi.
Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) yra viena iš pagrindinių nevaisingumo priežasčių. Pacientėms, sergančioms PKS, dažnai pasireiškia atsparumas insulinui ir angliavandenių apykaitos sutrikimas. Kombinuota PKS terapija su mioinozitoliu sumažina medžiagų apykaitos sutrikimų riziką ir teigiamai veikia medžiagų apykaitos lygį, hormonų reguliacijos būklę ir kiaušidžių funkciją.
Mioinozitolis dalyvauja normaliame reprodukcinės sistemos funkcionavime ir embriono vystymesi. Jis taip pat reikalingas tam, kad folatai ir kiti vitaminai bei mineralai, turintys įtakos nėštumo eigai ir motinos, placentos ir vaisiaus sistemos būklei, turėtų biologinį poveikį.
Pagrindinis mioinozitolio veikimo mechanizmas buvo patvirtintas klinikiniais tyrimais, kuriuose dalyvavo daug moterų. Mioinozitolio vartojimas normalizuoja medžiagų apykaitos procesus organizme (mažina atsparumą insulinui ir kompensacinę hiperinsulinemiją), todėl atkuriami normalūs hormoniniai parametrai ir:
- atsinaujina ovuliacija;
- atsinaujina menstruacijos.
Remiantis turimais duomenimis, mioinozitolio vartojimas toleruojamas gerai, nėra nepageidaujamo poveikio.
Viename Miofolic paketėlyje yra 2 000 mg mioinozitolio.